пʼятницю, 4 січня 2013 р.


Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів, підвищення ефективності структурних компонентів уроку засобами активних та інтерактивних технологій
Перевірка домашнього завдання
Підготовка до сприйняття нової теми(актуалізація опорних знань)
·         робота в парах (інтерв’ю, доповідач-респонлент)
·         гронування
·         асоціативний кущ
·         синквейн
·         інтелектуальна розминка
·         діалог
·         гронування
·         асоціативний кущ
·         синквейн, рефлексія
·         вправа криголам
·         дерево рішень
·         мікрофон
·         сирники
·         печиво
·         доповідач-респондент
·         передбачення
·         інтелектуальна розминка
Організація сприйняття і осмислення нової інформації(пояснення нового матеріалу)
Організація засвоєння інформації чи виконання пізнавальних завдань(формування умінь і навичок)
·         діалог
·         синтез думок
·         коло ідей
·         незакінчене речення
·         мозковий штурм
·         гронування
·         броунівський рух
·         рольова гра
·         інсценізація
·         евристичне спостереження
·         метод дослідження
·         метод пізнавальних ігор
·         білі плями
·         робота в ротаційних трійках
·         робота в парах
·         два – чотири – всі разом
·         робота в малих групах
·         акваріум
·         діалог
·         синтез думок
·         спільний проект
·         броунівський рух
·         рольова гра
·         інсценізація
·         проведення конференції
·         прес
·         займи позицію
·         зміни позицію
·         нескінченний ланцюжок
·         дебати
·         багатомірна матриця
·         позначки
·         стилістичний експеримент
·         спостереження
·         над мовними явищами
Узагальнення вивченого й уведення його в систему знань, умінь і навичок, засвоєних раніше

Підбиття підсумків
·         робота в парах
·         робота в ротаційних трійках
·         два – чотири – всі разом
·         карусель
·         акваріум
·         діалог
·         синтез думок
·         спільний проект
·         броунівський рух
·         рольова гра
·         інсценізація
·         проведення конференції
·         прес
·         займи позицію
·         зміни позицію
·         нескінченний ланцюжок
·         дебати
·         багатомірна матриця
·         позначки
·         стилістичний експеримент
·         фруктовий сад
·         митниця
·         німа дискусія
·         універсальний опонент
·         робота в парах
·         незакінчене речення
·         синквейн
·         рефлексія
·         криголам
·         доповідач- респондент
·         інтелектуальна розминка
·         бліц-тест










середу, 26 грудня 2012 р.


Умерова Зера Енверівна,
студентка групи УА 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Керівник від бази практики:
Гоменюк Олена Анатоліївна

Керівник від кафедри:
Макаренко Лариса Вікторівна

КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Тема: Андрій Чайковський. Повість «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків. Композиція твору

Урок проведено 16 листопада 2012 року у 7-В класі, спец. школа №58
Мета: детально ознайомити учнів із текстом повісті, допомогти учням з’ясувати поняття «романтичний герой», дати поняття про композицію художнього твору;
розвивати вміння учнів робити узагальнення й давати власну оцінку подіям та персонажам; монологічне мовлення, вміння аналізувати й узагальнювати історичні факти, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;
виховувати лицарські чесноти, віру в перемогу добра й справедливості, почуття патріотизму; прищеплювати почуття гордості за український народ, його історію.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
·      Слово вчителя
·      «Прогнозування»
·      Опрацювання тексту твору

Методи формування умінь і навичок з теорії літератури
·      Асоціативний кущ
·      Опрацювання теоретичного матеріалу підручника (читання)
·      Евристична бесіда

Методи та прийоми контролю ЗУН
·      «Мікрофон»
·      Узагальнювальна бесіда
·      Самооцінка роботи


Підручник: Українська література 7 клас [підр. для загальноосвітніх навч. закладів] / О. І. Міщенко – К.: Генеза, 2007. – 288 с.: іл.

Наочність:
оформлення дошки

Дидактичний матеріал: Картки самооцінки учнів, текст повісті

Обладнання: портрет письменника, презентація Power Point, ілюстрації учнів на тему уроку.


ПЕРЕЛІК ДОДАТКІВ
ДОДАТОК 1
Картка самооцінки роботи на уроці
ДОДАТОК 2
Асоціативний кущ
ДОДАТОК 3
Елементи композиції, сюжету
ДОДАТОК 4
Схема аналізу образу

СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

Етап уроку, складові
Методи й прийоми навчання
Діяльність учня.
Форми організації

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  (1 хвилина)

·       Привітання, настрій на роботу
Слово вчителя
Визначення настрою
Вітання учнів
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ (5ХВ)
·        Визначення теми           Слово вчителя            Висловлення учнів
уроку                             «Прогнозування»

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ. (5ХВ)

·       Визначення наявних знань учнів
Бесіда
Асоціативний кущ

Відповідають
Висловлюють асоціації


ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

· Теорія літератури
·Визначення термінів
Робота з підручником
Пояснення вчителя
Учні виконують дослідницьку роботу
Слухають

· Робота з текстом повісті
Евристична бесіда

Узагальнення
Учні виконують пошукову роботу
Допомагають визначити елементи сюжету


VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ (5 хвилин)

·       Повторення теоретичних відомостей, узагальнення
Узагальнювальна бесіда
Учні відповідають на питання (монологічне висловлювання)
·       Рефлексія
«Мікрофон»
Рефлексія

·       Оголошення домашнього завдання учням
Мотивування Інструктаж
Слухання
·       Запис домашнього завдання

Запис
Запис у щоденниках.
·       Оцінювання
Самооцінювання
оцінювання
Самооцінювання
оцінювання

















ХІД УРОКУ

 «Було  колись – в  Україні
        Гриміли  гармати;
        Було  колись - запорожці
        Вміли  панувати.
        Панували,  добували
        І  славу,  і  волю...»

Тарас  Шевченко

І. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ
Привітання, налаштування на роботу
- Доброго дня, шановні! Приготувались всі до уроку, поклали щоденники на край парти сідайте. Рада вас бачити. Як ваш настрій?
У вас на парті є картка, яка допоможе визначити ваш настрій на різних етапах уроку. Визначте свій настрій на початку уроку (зразок умовних позначок на дошці)
(Додаток 1)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ
Слово вчителя, «Прогнозування»
- Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати повість А.Чайковського «За сестрою». Зараз я зачитаю декілька слів, а ви спробуйте здогадатись про що ми будемо спілкуватись далі.
«Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків». Отже, ваші варіанти?
Добре, правильно, мова йде про героїв твору. Так, ми спробуємо з вами дати загальну характеристику персонажам повісті і розберемося із таким складним поняттям «композиція твору».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Бесіда
-                    Пригадайте, що таке героїко-романтична повість?
-                    Які риси притаманні цьому жанру?
(В основі героїко-романтичного твору лежить якась незвичайна подія, часто – небезпечна подорож. Для твору цього жанру характерний напружений, динамічний сюжет, насичений несподіваними поворотами подій.
Головний персонаж такого твору зазвичай справжній герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна людина, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна).

Асоціативний кущ (Додаток 2)
- Ви прочитали повість у якій досить яскраво представлений козацький рід. Яким  ви  уявляєте  запорозького  козака. Які у вас виникають асоціації?
(гідність, справедливість, благородство, витривалість, подвиг, мужність, сила..)
-  Подумайте, кому у творі найбільше притаманні усі ці якості? (Павлусеві)
А яким козакам? Пригадайте  їх прізвища  із  повісті  «За  сестрою».    (Остап  Тріска,  Семен  Непорадний, Андрій  Недоля,  дід  Панас, Петро  Судак,  Степан  Судак...)
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання теорії літератури, робота з підручником, евристична бесіда
(Додаток 3)
1) З’ясування змісту літературознавчого поняття романтичний герой.
а) Прочитайте в підручнику, який герой називається романтичним?
б) Чи можна Павлуся вважати романтичним героєм? Чому?

2) З’ясування змісту літературознавчого поняття «композиція».
Пояснення вчителя
Працюючи над літературним твором, письменник продумує його композицію.
Композиція – сюжет + позасюжетні елементи

Сюжет (експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка) -          система подій у літературному творі, через які письменник розкриває характери персонажів і весь зміст твору;       
Позасюжетні елементи (пейзаж, портрет, інтер’єр, монологи, діалоги, полілоги, ліричні відступи, авторські коментарі, вставні елементи, пролог, епілог)

3) Робота з текстом (визначення сюжету повісті), фронтальна робота
- Тепер ми знаємо які в нас існують елементи сюжету, тому давайте визначимо де у творі простежується кожен елемент.
а. Історія села Спасівки, розповідь про славний рід Судаків
б. Напад татар на село
в. Втеча Павлуся на татарському коні; зустріч з козаками, серед яких був і брат Петро; татарський кіш розбитий, ватажок Мустафа у полоні; визволення бранців – спасівчан і батька Степана; Ганна у неволі; сміливий вчинок Павлуся; небезпечні мандри на пошуки сестри
г. Зустріч із сестрою. Воля або смерть
д. Повернення на Україну

- Отже, судячи з ваших відповідей, можемо з упевненістю сказати, що ви зрозуміли сюжет повісті та зможете з легкістю переказати будь-який уривок.
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Узагальнювальна бесіда
- Що таке композиція?
- Що таке сюжет?
- Прокоментуйте епіграф до уроку. Чи згодні ви з таким твердженням? Як він стосується нашого твору?

Рефлексія діяльності, «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я…
Для мене сьогодні важливим було…
Найбільше мене вразило…

Оцінювання роботи учнів
Повідомлення домашнього завдання (Додаток 4)

Зробіть портрет одного з персонажів за такою схемою:
СХЕМА АНАЛІЗУ ОБРАЗІВ
-         Персонаж.
-         Його портрет.
-         Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
-         Найпоказовіший учинок персонажа.
-         Роль персонажа у творі.
-         Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало.



ДОДАТОК 1

Картка самооцінки роботи на уроці
Дата____________ Прізвище_______________________

Як працював на уроці
Коментар учня
Оцінка
1
Настрій на уроці, мої очікування


2
Я повторив раніше вивчений матеріал


3
Я висловлював нові ідеї


4
Я співробітничав з іншими, коли ми працювали з текстом


5
Зможу переказати будь-який уривок з повісті за планом


6
Я з повагою ставився до інших, прислухався до їхньої думки




ДОДАТОК 2

«Асоціативний кущ»
КОЗАК
 












                                     

ДОДАТОК 3

  
 

ДОДАТОК 4