середа, 26 грудня 2012 р.


«Затверджено»
________________/___________
Підпис                          ПІП
 13 листопада 2012 року
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Умерової Зери Енверівни

Тема уроку: Дієприслівник як особлива форма дієслова
Соціокультурна тема:  Книги – ключ до знань

Урок проведено  14.11.2012 року у 7-В класі,  спец. школа №58

Мета: Ознайомити учнів з дієприслівником як особливою формою дієслова;
формувати вміння й навички розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль;
розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу;
виховувати почуття поваги до книги, бережливе ставлення до неї, викликати інтерес до читання

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-подорож

Підручник: Бондаренко Н. В., Ярмолюк А. В. Українська мова 7 клас [підручник]. – К.: Освіта, 2007. – 256 с.

Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
·      Евристична бесіда;
·      Пояснення вчителя;
·      Робота з підручником.
Методи формування мовних умінь і навичок
·      Метод вправ: тренувальні, творчі; самостійні, усні, письмові; з коментуанням
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
·   Постановка проблемних питань;
·   складання речень;
Методи та прийоми контролю ЗУН
·      словникова робота
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
·       «Мікрофон»;
·      проблемне питання;


Унаочнення та засоби навчання: 
Роздавальний матеріал – картки із завданням, додатковий посібник, таблиця на дошці
 Технічні засоби – презентація Power Point


СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

Етап уроку, складові
Методи й прийоми навчання


Форми організації

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  (1 хвилини)

·Привітання, настрій на роботу
Слово вчителя
Вітання з учителем


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.  ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (3 хвилин)

· Підготовка до сприйняття
Слово вчителя

Слухання вчителя
·Оголошення теми
Слово вчителя
·Запис у зошит
Запис
Запис теми
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (10 хвилин)

· Пояснення правил
Слово вчителя
Сприйняття
· Формування навичок
Тренувальні вправи
Письмова робота
· Перевірка знань
Словникова робота
Письмовий навчальний контроль знань
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ(15 хвилин)
1. Робота з текстом «Книга – невичерпне джерело знань»
Дотекстове завдання
Слово вчителя
Фронтально
1.2. Текстові завдання


·Читання тексту вчителем
Виразне читання
Фронтальна робота
·Перевірка первинного сприйняття
Бесіда за замістом
Участь у бесіді
1.3.Післятекстові завдання


·Робота з виділеними реченнями
Евристична бесіда
Робота з реченнями
2.Запам’ятовування матеріалу (3 хвилин)


· Опрацювання теорії
Робота в групах
Формулювання правила
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ (20 хвилин)
Тренувальні вправи
1.  Пошукова робота
Вибіркова вправа
Виконання, з коментуванням
2.  Творча робота
«Склади речення»
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
Виконання, письмово, самостійно
3.  Розбір речення
Інструктаж
Виконання роботи
Перевірка
Робота біля дошки
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ( 3 хвилини)
·Мікрофон
·Повідомлення домашнього завдання
·Оцінювання
Запис
Комунікативна вправа
Вираження власних почуттів,вражень;
Запис



ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання (слово вчителя)
Встали рівненько. Доброго ранку шановні учні. Дуже рада всіх вас бачити! Сьогодні на уроці ми розпочинаємо нову тему, тому сподіваюсь що всі будуть уважні, активні та старанні! Успіхів нам!

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя
– У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Сьогодні ми вирушимо в пізнавальну мандрівку у дивовижну країну Дієприслівниковію. Українці на згадку про дім беруть з собою в дорогу обереги – символи, талісмани, які допомагають у тяжку хвилину. Нашим талісманом сьогодні буде книга.
Отже, записали у зошитах число, класна робота, тема уроку.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Пояснення вчителя, робота за посібниками (повторення орфограм)
– Для того щоб нам з упевненістю пройти всі зупинки нашої подорожі, давайте згадаємо деякі правила. Подивіться на таблицю (на дошці).
* орфограми роз-, без-, з-, с-
* посібник 5 клас (сторінка 62, впр. 86 і 89)
* перевірка виконання

Словниковий диктант
– А тепер, записали у зошитах «Словниковий диктант». Будьте уважні!
Розмова, розгадка, безсмертя, розкопка, бездоріжжя, беззубий, безвусий, розказати, розплести;
Скликати, зведені, сказати, сфотографувати, збити, спитати, зшити;
Пр…міський, пр…звище, пр…битий, пр…біднятися, ро…хитати, бе…межно, забе…печений, пр…красна.

ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
– Сьогоднішня мандрівка буде присвячена книзі, адже вона відіграє величезну роль у нашому житті. Книга є невичерпним джерелом знань, мудрий супутник нашого життя. Книга дає нам поняття про вічні цінності: життя, любов, родину, добро тощо. Книга виховує нас, прищеплює нам почуття прекрасного.
-         Давайте зупинимося докладніше про роль книги у нашому житті. Слухаємо уважно текст (стор. 76)

1. Перша зупинка нашої подорожі «Культурознавча».
Бесіда за змістом
-         Чи сподобався вам текст?
-         Яка основна думка?
-         Яку роль відіграє книга у житті людини? Що означає книга для вас?

2.  Наступна зупинка – «Дослідницька».

а) Робота з виділеними реченнями, евристична бесіда
Прочитайте речення з виділеними словами у тексті, знайдіть дієслова. Які з цих дієслів означають основну дію, а які додаткову?
Слова, які називають додаткову дію предмета, належать до особливої форми дієслова, яка називається дієприслівником.
Як ви гадаєте, що означає назва цієї особливої форми дієслова? Спільні ознаки з якими частинами мови має дієприслівник?

б) Робота в групах. (три ряди – три групи)
Групам запропоновані завдання, результати необхідно записати в таблиці на дошці:

Інструктаж:
1. У кожній групі є завдання (на картках). Подивіться на питання та спробуйте відповісти на них. Вам допоможе підручник (стр…);
2. Сформулюйте коротку, чітку відповідь для запису на дошці;
3. Від кожної групи один учень на дошці запише результат (відповідь);
4. У вас є 4 хвилини на виконання завдання

(Додаток А)

– А тепер, давайте об’єднаємо всі ваші відповіді в одну таблицю та спробуємо сформулювати правило: «що таке дієприслівник?»

Систематизуюча таблиця «Дієприслівник» (слайд 4)
Слово вчителя
Що означає?
На які питання відповідає?

Спільні ознаки

з дієсловом
з прислівником
Додаткову дію або стан

Що роблячи?
Що зробивши?
         Утворюється від дієслів;

         Бувають доконаного і недоконаного виду.
         Не змінюються;

         У реченні є обставиною.


V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

3. Зупинка «Пошукова».
Тренувальні вправи

Фронтальна робота, вибіркова вправа (слайд 5)
1) Прочитайте прислів’я на дошці, знайдіть дієприслівники, випишіть і підкресліть їх однією лінією, поставте до них питання і визначте їх вид.
Не працюючи, ситий не будеш. Не сіявши, не пожнеш. Не даючи слова, кріпись, а давши, держись. Не нагнувшись, гриба не знайдеш.
3. Зупинка «Творча».
Самостійно, диференційовані завдання (слайд 6, картки)
Завдання за вибором учителя
1 рівень.
Утворіть від поданих у дужках дієслів дієприслівники і запишіть їх. Визначте вид утворених дієприслівників.
(Дарувати) людині міцні м’язи, спорт робить сильним її тіло. Але він загартовує й характер, (виховувати) наполегливість і силу волі. (Тренувати) біцепси, не забувай про душу. (Зміцніти), ти завжди захищай слабших людей.
2 рівень.
Робота з індивідуальними картками.
Картка 1.
 Кожну пару дієслів введіть у речення, утворюючи від одного з дієслів дієприслівник.
Схилити, читати; їхати, дивитися; іти, розповідати.
 Картка 2.
 Кожну пару дієслів введіть у речення, утворюючи від одного з дієслів дієприслівник.
Заслухати, обговорити; танцювати, підспівувати; працювати, старатися.
4. Зупинка «Синтаксична».
Робота біля дошки (слайд 7)
Підкресліть головні і другорядні члени речення. Знайдіть дієприслівник, визначте його вид.
Зробіть висновок, якими членами речення виступають дієприслівники.
Річка, звиваючись, губилася в зелених шатах і завмирала.                        

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія діяльності
“Мікрофон”.
Учні продовжують незакінчене речення:
“Після сьогоднішнього уроку я зможу ...”

Повідомлення домашнього завдання
Підручник, п. 15 (вивчити теоретичний матеріал). Підручник, вправа 172 (письмово).
Оцінювання
Слово вчителя:
Ось і закінчилася подорож у країну Дієприслівниковію. Я думаю, що вам було цікаво. Адже ви ще раз переконалися, що мова наша чарівна, загадкова.







ДОДАТОК А

Група 1.
Що означає дієприслівник? На які питання відповідає?
Поставити питання до запропонованих слів, визначити їх загальне значення:
Порівнюючи, виховуючи.
Для запису на дошці:
Питання: (що роблячи? що зробивши?)
Що означає: (додаткова дія або стан)

Група 2.
Спільні ознаки з дієсловом.
Визначте вид дієприслівників, від яких слів вони утворені:
Читаючи, увійшовши.
Для запису на дошці:
Дієприслівники бувають ... і ... виду. (доконаного і недоконаного)
Утворюються від ... (вказати частину мови)

Група 3.
Спільні ознаки з прислівником.
Визначте, як змінюється дієприслівник. Підкресліть дієприслівник як член речення.
Збираючи перлини людської думки, книги несуть їх нащадкам
Для запису на дошці:
Як змінюються дієприслівники? (не змінюються)
У реченні бувають ... (обставиною)

ДОДАТОК Б




Немає коментарів:

Дописати коментар