«Затверджено»
________________/___________
Підпис ПІП
23 листопада 2012
року
КОНСПЕКТ
УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Умерової Зери Енверівни
Тема уроку: Узагальнення й
систематизація вивченого про дієприслівник
Соціокультурна
тема: Місто
у якому ми живемо - Севастополь
Урок проведено 28.11.2012
року у 7-В класі, спец. школа №58
Мета: систематизувати й узагальнити набуті учнями знання про
особливу форму дієслова; вдосконалювати
і закріплювати вміння практично
застосовувати набуті знання – розвивати стилістичну вправність і орфографічну
пильність, удосконалювати культуру
усного і писемного мовлення;
розвивати увагу, спостережливість, творчу уяву;
виховувати в учнів
почуття пошани до міста у якому живуть.
Тип уроку: урок формування
практичних умінь і навичок на основі здобутих знань; урок-подорож.
Підручник: Бондаренко Н. В.,
Ярмолюк А. В. Українська мова 7 клас [підручник]. – К.: Освіта, 2007. – 256 с.
Методи і
прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового
матеріалу
|
·
Евристична бесіда;
·
Пояснення вчителя;
·
Робота у групах, в парах.
|
Методи формування мовних умінь і навичок
|
·
Метод вправ: тренувальні, творчі; усні, письмові; з
коментуванням
·
Розподільний диктант
·
Морфологічний аналіз
|
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і
навичок
|
· Постановка проблемних питань;
· Творче конструювання;
|
Методи та прийоми контролю ЗУН
|
·
Гра «Так/ Ні» з сигнальними картками
|
Прийоми активізації навчально-пізнавальної
діяльності
|
·
«Я можу» (незакінчене речення), гра з м’ячем
·
«Криголам»
·
проблемне питання;
|
Унаочнення та засоби
навчання:
Роздавальний матеріал
– картки із завданням для груп
Технічні засоби – презентація
Power Point
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА
СХЕМА УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й прийоми
навчання
|
Форми організації
|
|
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (3 хвилини)
|
|||
·Привітання, настрій на роботу
|
Слово
вчителя
|
Вітання з учителем
|
|
ІІ. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ
І МЕТИ УРОКУ (5 хвилин)
|
|||
· Підготовка до сприйняття
|
Слово вчителя
|
Слухання вчителя
|
|
·Оголошення
теми
|
Слово вчителя
«Криголам»
|
Відповіді учнів, формулювання
теми
|
|
·Запис у зошит
|
Запис
|
Запис теми
|
|
IІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ
Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ (30-35 хвилин)
|
|||
Подорож бухтами Севастополя
|
|||
«Морфологічна»
|
Бесіда за питаннями
|
Фронтально
Відповіді на питання усно
|
|
«Заплутана»
|
Розподільний диктант
Інструктаж, виконання
|
Робота в групах
|
|
«Видова»
|
Тестові завдання,
Коментування виконання
|
Робота в парах
|
|
«Будівельна»
|
Бесіда,
творче конструювання
|
Участь у бесіді, самостійна робота
|
|
«Граматична»
|
Морфологічний розбір
дієприслівника
|
Робота в групах, представлення
результатів дослідження
|
|
«Ігрова»
|
Гра «Так/ Ні»
Інструктаж
Виконання
|
Фронтально, робота з сигнальними картками
|
|
VІ.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ (5 хвилини)
|
|||
Бухта
«Спогадів»
|
Гра «Я можу»
(незакінчене речення)
|
Фронтально,
гра з м’ячем
|
|
Бухта
«Затишна»
|
·Повідомлення
домашнього завдання
·Оцінювання
|
Запис у
щоденники
|
|
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання (слово вчителя)
1. Доброго ранку, сідайте! Рада вас бачити!
Шановні учні!
Ще один урок до нас прийшов
За розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю
безодню.
Бо ж мову, діти, забувать не
гоже,
І дієприслівник нам в цьому
допоможе!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
- Всі ми любимо
подорожувати, але сьогодні ми з вами вирушимо у дуже коротку подорож, проте
достатньо цікаву. Я гадаю, що ви колись вже були у тих місцях, а саме, у бухтах
Севастополя, але сьогодні ми проїдемось ними, не виходячи з нашого класу!
Отже, успіхів!
«Криголам»
-
Давайте скажемо, що ви очікуєте отримати
від сьогоднішнього уроку, які цілі ми можемо поставити на сьогоднішній урок.
Чого ми повинні навчитись.
Ці знання
допоможуть вам зробити мовлення більш точним, змістовним, виразним.
-
Основним завданням на сьогодні буде
згадати всі знання, що стосуються дієприслівника, і потренуватися
використовувати їх на практиці.
-
Отже, тема нашого уроку «Узагальнення
вивченого про дієприслівник».
Відкриваємо
зошити, записуємо число, класна робота, тема уроку.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ
- Початок подорожі ми почнемо всі
разом, а тоді вже об’єднаємось у різні групи нашої експедиції.
1.
Бухта
«Морфологічна»
Фронтальна робота, бесіда за питаннями
- Розкажіть про дієприслівник як
особливу форму дієслова.
- Від яких частин мови і які саме
ознаки ввібрала ця частина мови?
- Вид дієприслівників (+ приклади)
-
Добре, дуже добре, що ви пам’ятаєте
основні правила, вони знадобляться нам надалі у подорожі. Отже, далі ми будемо
працювати таким чином: давайте об’єднаємось у групи. Але для цього нам треба
згадати положення роботи в групах. Хто нам нагадає? Будь ласка.
Пам’ятка
«Як працювати в групі»
1. Розподіліть ролі в групі: спікер (головуючий),
секретар, посередник, доповідач.
2. Стежте за часом.
3. Поважайте інших членів групи, критикуйте позицію,
але не людину.
4. Говоріть послідовно, не виходьте за межі
запропонованої теми.
2.
Бухта
«Заплутана»
Розподільний диктант, робота в групах
-
Друга бухта у яку ми заходимо має
незвичну назву – «Заплутана». Справа в тому, що всі словосполучення у цій бухті
змішались і наше завдання визначити їх у правильну групу: дієслова,
дієприкметники, дієприслівники.
(додаток 1)
Це завдання ви виконуєте письмово
у своїх зошитах
Давайте перевіримо.
3.
Бухта
«Видова»
а. Робота з тестами, усно, в парах
-
Наступна наша зупинка у бухті «Видова».
Як ви гадаєте з чим буде пов’язане завдання? Так, треба визначити вид
дієприслівника, прокоментувати відповідь.
(додаток 2)
б. Розподільний диктант, робота у парах, письмово
До севастопольської бухти часто
навідуються друзі наші менші – дельфіни. І от одному з них дуже захотілось
дізнатися дещо про дієприслівник, але він заплутався. Тож, давайте допоможемо
йому відтворити слова, розподіливши їх у дві колонки.
недоконаний доконаний вид
дихати
зіграти
плавати
дивитись
підстрибнути
грати
випливати
- Як ви вважаєте, ми допомогли
друзям нашим меншим?
Отже, можемо вирушити далі. І наступна наша зупинка буде потребувати всіх ваших творчих здібностей.
Отже, можемо вирушити далі. І наступна наша зупинка буде потребувати всіх ваших творчих здібностей.
4). Бухта «Будівельна»
Бесіда,
творче конструювання
- Для того, щоб правильно та з упевненістю
виконати завдання, давайте згадаємо деякі факти про дієприслівник, на які ми
сьогодні ще на звертали уваги.
- Що таке дієприслівниковий
зворот?
- Як він виділяється на письмі?
- Для чого потрібен у реченні?
Молодці, пам’ятаєте. Тепер, виконаймо таке
завдання:
самостійно
Утворити з поданими дієприслівниками дієприслівникові
звороти, скласти з ними речення.
Подумавши
(про кого?); дякуючи (кому?); повертаючись (звідки?); поспішаючи (куди?); виступаючи
(перед ким?); перелітаючи (через що?).
(учні працюють
самостійно, зачитують свої варіанти речень)
5). Бухта «Граматична»
Робота в групах, морфологічний розбір дієприслівника
- На цей момент уроку, ми вже з
вами можемо: визначати дієприслівник як особливу форму дієслова, знаємо що таке
вид дієприслівника і як він утворюється, а також, можемо конструювати речення з
дієприслівниковим зворотом. Як ви гадаєте, що ми ще не робили? Але знати це
потрібно!
А ось що, ми ще з вами не
розбирали дієприслівник як особливу форму дієслова.
Для того, щоб це зробити, нам
треба ознайомитись з алгоритмом виконання цієї роботи.
-
Отже, кожна група має своє слово, на
опрацювання якого у вас є 4 хв.
Алгоритм розбору дієприслівника як особливої форми дієслова
1. Визначити
вид (доконаний/недоконаний)
2. Визначити
час (теперішній/минулий)
3. Від
основи якого дієслова утворений?
(теп.
часу недок. виду/ неознач. форми док. виду)
4. За
допомогою якого суфікса утворений?
(-учи,
-ючи, -ачи, -ячи, -ши, -вши)
5. Яким є
членом речення?
Виконуючи: дієприсл.,
недок., теп., виконують, -ючи, обставина
Запам’ятавши: дієприсл.,
док., мин., запам’ятати, -вши, обставина
Кидаючи: дієприсл., недок., теп., кидають, -ючи, обставина
-
А тепер, прошу одного представника від
групи до дошки з представленням результатів дослідження.
7). Бухта «Ігрова»
Гра «Так/ні», робота
з сигнальними картками, фронтально
- Далі, ми з вами завітаємо до
передостанньої бухти – «Ігрової». Тут кожен з вас зможе перевірити себе, свої
знання з теми та усвідомити, що ви вже знаєте, а що треба ще раз повторити.
Інструктаж: у кожного з вас є картки: зелена та червона. Я
буду зачитувати речення, ваше завдання відповісти «так» підіймаючи у гору
зелену картку, чи «ні», показуючи червону.
Отже, будьте уважні, зосередьтеся
на питанні, тому що часу на відповідь одного питання у вас 5 секунд. Кожен
підраховує свої правильні відповіді.
(додаток 3)
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ
8) Бухта «Спогадів»
Гра з м’ячем «Я можу»
- І от, нарешті, ми дісталися нашої кінцевої зупинки. Ми пройшли дуже
довгий шлях, повторили або й вивчили багато матеріалу. Всі працювали дуже
добре, активно. Наостанок, нам пропонується таке завдання. Кожен у кого в руках
опиняється м’яч, продовжує одне з речень, таким чином ми зможемо з’ясувати, хто
що запам’ятав з уроку.
Повторив
Навчився
Допоміг
Зрозумів
Дякую
|
я
9) Бухта «Затишна»
а. Повідомлення домашнього завдання
- Відкрили щоденники, записуємо
д/з (з коментарем учителя)
Підручник стр. 96,
вправа 207, + відповіді на питання (усно) – підготуватися до контрольної роботи
б. Оцінювання роботи учнів на уроці
- Всі молодці, працювали дуже старанно, але хотілося б
виділити декількох учнів, які були активні протягом всього уроку. Отже, оцінки
за урок отримає…
ДОДАТОК
1
Завдання 1
а) насичуючі речовини
насичувати повітря
насичуючи повітря
б) блимаєш фарами
блимаючи фарами
блимаючі зірки
в) граючі інструменти
граючи на фортепіано
грати у футбол
Завдання 2
а) зникати вночі
зникаючі світила
зникаючи раптом
б) наступаючі війська
наступаючи фронтом
наступати на ворога
в) блукати етапом
блукаючі вогні
блукаючи в темряві
Завдання 3
а) читаюче населення
читати вправу
читаючи книгу
б) знаючі юнаки
знаючи історію
знати свій край
в) відпочиваючі екскурсанти
відпочивати душею
відпочиваючи гуртом
ДОДАТОК
2
Визначте та випишіть у зошити
1) У якому рядку всі дієприслівники мають доконаний вид?
А. Намалювавши, спізнившись, вітаючись, сміючись.
Б. Розірвавши, покохавши, знайшовши, радіючи.
В. Перекладаючи, переконавшись, пронісши, граючи.
Г. Існуючи, атакуючи, позичивши, одягаючи.
Ґ. Сказавши, побіливши, принісши, зачинивши.
2) Який рядок
містить дієприслівники тільки недоконаного
виду?
А. Чаруючи, позичивши, переробивши, відсівши.
Б. Відповідаючи, перечитавши, нагрівшись, прослухавши.
В. Пізнаючи, пишучи, доповівши, пізнавши.
Г. Посміхаючись, зберігаючи, дивлячись, стрибаючи.
Ґ. Дописуючи, сподіваючись, проглянувши, вийшовши.
ДОДАТОК 3
Гра «Так/ Ні»
1. Дієприслівник - це особлива
форма дієслова, що вказує на додаткову дію.
2. Дієприслівники поєднують риси
дієслова та прислівника
3. Дієприслівники бувають тільки
доконаного виду
4. Дієприслівники змінюються в
теперішньому і минулому часі
5. Дієприслівники недоконаного
виду утворюються за
допомогою суфіксів ши -, вши -
6. Слова «опадаючим, «квітнучи», «радіючи»
- дієприслівники недоконаного
виду
7. Дієприслівники завжди пишуться з НЕ окремо
8. Дієприслівники разом із залежними словами утворюють дієприслівниковий зворот
9. В реченні дієприслівники
виступають обставиною
10. В реченні «Хлопець сидів склавши руки»
ставиться кома
11. Дієприслівники «не/хтуючи», «не/волячи»,
«не/навидячи» пишуться з НЕ окремо
12. Збагнувши, опустившись, знайшовши -
дієприслівники доконаного виду
ДОДАТОК 4
Немає коментарів:
Дописати коментар